1. Koncert pro trubku a varhany

7. srpna 2022

14:00

Walter Hofbauer ČR – trubka

Petr Čech ČR – varhany

Walter Hofbauer

Trumpetista Walter Hofbauer se narodil v roce 1994 v Jihlavě. Hře na trubku se začal věnovat ve svých osmi letech. Již od dětství patří mezi nejvýraznější talenty své generace. Ještě před nástupem na Pražskou konzervatoř vyhrál pod vedením svého otce, uznávaného pedagoga Waltera Hofbauera, soutěže Základních uměleckých škol, v kategorii Junior také Mezinárodní interpretační soutěž žesťových nástrojů v Brně a zúčastnil se poprvé soutěže Concertino Praga, kterou jako laureát ovládl o několik let později.
Po absolutoriu Pražské konzervatoře u Jiřího Jaroňka byl od roku 2015 také posluchačem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde úspěšně ukončil své magisterské studium v roce 2021. V průběhu studia exceloval na celé řadě tuzemských i mezinárodních soutěžích – Concertino Praga, Mezinárodní interpretační soutěž dechových nástrojů v Brně, Soutěžní přehlídka konzervatoří a gymnázií ČR, Medzinárodná tribúna mladých interpretov New Talent aj. Jako člena orchestru Pražské konzervatoře a 1. trumpetistu si ho přizval k hostování na zahajovací koncert Pražského jara Jiří Bělohlávek, což vedlo k další spolupráci, kdy společně s PKF-Prague Philharmonia uvedli Haydnův koncert Es dur. Walter dále jako sólista vystoupil například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Plzeňskou filharmonií, Jihočeskou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, nebo Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. Za doprovodu Symphony Prague vystoupil na Open-Air koncertě v německém Grevenu, po kterém o něm uznávaný trumpetista Torsten Hell z Lipska prohlásil: Překvapení večera bylo v podobě mladého trumpetisty Waltera Hofbauera. Jedná se o „nováčka v českém trumpetovém nebi“. Benátský karneval, který přednesl, je pro trubače bravurním kouskem, je však jen pár těch, kteří jsou v tom opravdu dobří a on je nepochybně jedním z nich.
V letech 2014-2021 byl taktéž stálým členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od sezóny 2017/2018 Orchestru Opery Národního divadla. Vidět a slyšet ho můžete též v České filharmonii, kde nejdříve působil jako akademik, později jako host a od roku 2020 jako člen orchestru. Hra v orchestru je jeho hlavní specializací. Je tedy velmi žádaným symfonickým, ale i studiovým hráčem v orchestrech v celé České republice i v zahraničí.
Walter Hofbauer se mimo jiné věnuje i komorní hře. S žesťovým kvintetem Prague BRASStet vyhrál v roce 2019 mezinárodní soutěž Jeju International Brass&Percussion Competition v Jižní Koreji. O rok později natočili společně debutové album JOY.
Jeho poslední úspěch je výhra hned několika cen v Soutěži Nadace Bohuslava Martinů 2021, a to 1. místo v kategorii dechové nástroje (klarinet, flétna trubka), Cena Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci skladby tohoto autora a Cena Přemysla Pražáka pro nejúspěšnějšího účastníka soutěže.

Petr Čech

Petr Čech absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klavír (prof. Marta Toaderová) a varhany (prof. Jan Hora), Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (prof. Jan Hora) a Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu u vynikajícího norského varhaníka prof. Jona Laukvika. V roce 2011 dokončil doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě ve třídě prof.Imricha Szabó. Je laureátem a nositelem cen mnoha mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Lucemburk, Gdaňsk, Brno, Opava). Do dramaturgie svých koncertů zařazuje velmi často soudobá díla našich i světových autorů, za něž obdržel cenu ČHF, Fondu Leoše Janáčka, Nadace Bohuslava Martinů a zvláštní prémii aktivu mladých „Lucemburská hudební současnost“. Varhanní tvorbu 20. století i díla autorů přítomnosti nahrál na zvukové nosiče našich i zahraničních hudebních vydavatelství – CD ed. Vixen s varhanními opusy Aloise Háby, CD v rámci projektu „HAMU představuje“ s tvorbou Petra Ebena, CD švýcarské společnosti RC s varhanními kompozicemi O.A.Tichého a Petra Ebena s žesťovým kvintetem České filharmonie. Působí jako varhaník Chrámu Matky Boží před Týnem, pedagogicky působí na Pražské konzervatoři. V roce 2018 se stal ředitelem Pražské konzervatoře a zařadil se tak mezi osobnosti, které vedly tuto významnou hudební instituci v její dvousetleté historii.

Program

autordílo
Georg Friedrich HändelSuite in D

Ouverture-Allegro-Aria-Bourrée-March
Johann Sebastian BachPreludium a fuga e moll BWV 548

Agnus Dei (ze mše h moll, BWV 232)

O Mensch, bewein dein Sünde gross, BWV 622
Felix Mendelssohn-BartholdySonáta č. 3 A dur op. 65

1. Con moto maestoso

2. Andante tranquillo
Petr EbenOkna (podle Marca Chagalla)

1. Modré okno

2. Zelené okno

3. Červené okno

4. Zlaté okno