2. Koncert Vox Organi, hlas varhan na magických místech

14. srpna 2022

14:00

Katta ČR – varhany

Katta

Varhanice a skladatelka Katta získala mezinárodní renomé ve světě klasické hudby jako varhanní virtuózka a cembalistka. Mezi varhaníky je ovšem výjimkou: komponuje vlastní originální skladby, ve kterých často využívá svůj hlas, otevírá nové zvukové světy a ukazuje, jak mohou znít varhany ve 21. století. 

Její nahrávka „Veni Sancte Spiritus“ (Supraphon 2016) se setkala s všeobecně příznivým přijetím. Britský Gramophone si povšiml „překrásně řízné artikulace“, s níž Katta zpívá, a vyzdvihl „syrově oduševnělou intenzitu“ její hry. V roce 2018 Katta získala cenu klasické hudby “Classic Prague Awards” za svůj autorský projekt Vox Organi.

Jako klasická varhanice a cembalistka na sebe Katta v mezinárodním měřítku upozornila při koncertech s orchestry jako Anima Eterna (s dirigentem Josem van Immerseelem), Zurich Chamber Orchestra (pod taktovkou Sira Rogera Norringtona), Royal Flemish Philharmonic, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Symfonický orchestr Českého rozhlasu, i jako sólistka varhanních recitálů po celém světě v Evropě, Mexiku nebo Indonésii. Vystoupila na mnoha mezinárodních festivalech (Festival Mexico, Schleswig Holstein Musik Festival, Pražské jaro, Struny podzimu aj.) a hrála na varhany v nejvýznamnějších evropských katedrálách (St. Paul’s Cathedral v Londýně, Stephansdom v Pasově etc.).

Katta miluje fúze a spolupráce s dalšími umělci. Spolupracovala například s extravagantním americkým varhaníkem Cameronem Carpenterem, britským houslistou Danielem Hopem, Davidem Kollerem nebo s Jurou Pavlicou & Hradišťanem.

„Katta sténá, šeptá, bouří i hladí. Barvy, které vytváří hlasem a svěžím zvukem svých varhan, jako by nebyly z této planety.“

časopis Gramophone

„Živelná extrovertní muzikantka ovládající svůj nástroj svrchovaně“

Petr Veber

Program

autordílo
Johann Sebastian BachToccata a fuga d moll BWV 565
Arvo PärtTrivium
KattaVox Organi (hlas varhan)

Meditace I

Kyrie / Gospodi Pomiluj

Meditace II

Stabat Mater Dolorosa

In Paradisum

Agněče Bóžij

Slavkof

Bogorodice Djevo
Johann Sebastian BachToccata  d moll „dórická“ BWV 538