Druhý – Koncert Severočeské filharmonie

10. srpna 2025, 14:00

Severočeská filharmonie Teplice ČR

Jakub William Gráf ČR – violoncello

Norbert Baxa ČR – dirigent

Severočeská filharmonie Teplice

Severočeská filharmonie Teplice je jediným profesionálním symfonickým orchestrem v Ústeckém kraji. Zakládací listina a úřední schválení orchestru nese letopočet 1838. Koncertovaly zde největší osobnosti světové hudby, např. dirigenti Eugen d´Albert, Richard Strauss, Siegfried Wagner, Alexander Zemlinský nebo Felix von Weingartner, klavíristé Ferruccio Busoni, Emil Sauer, Ernö Dohnányi, houslisté Pablo de Sarasate, Eugéne Ysaÿe, Bronislav Huberman, Fritz Kreisler, violoncellisté Pablo Casals, David Popper, Julius Klengel, Hugo Becker a mnoho dalších. V létě absolvoval orchestr okolo 150 lázeňských a 18 symfonických koncertů a v zimní sezóně cykly vážné symfonické hudby. Po roce 1948 se zde vystřídala celá řada dirigentů, např. Miloslav Bervíd, Bohumil Berka, Martin Turnovský, Libor Pešek a Vladimír Válek, Jaroslav Soukup, Tomáš Koutník, Charles Olivieri-Munroe, Alfonso Scarano. Od září 2018 je jmenován novým šéfdirigentem Petr Vronský, který přináší do dramaturgie nové prvky s důrazem na českou hudbu. Ročně teplická filharmonie uspořádá na 120 koncertů, z toho více jak 40 v zahraničí v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku, Monaku, Francii, Belgii, Dánsku, Portugalsku, Chorvatsku, Slovinsku, Maďarsku, Slovensku, Srbsku, na Maltě, ale i v Asii, kde navštívila postupně Vietnam, Kambodžu, Hong Kong, Singapur, Malajsii a Brunej nebo v Jižní Americe, kde vystoupila na prestižních pódiích ve městech Santiago de Chile, San Juan, Cordoba, Rosario a Buenos Aires.

Jakub William Gráf – violoncello

Jakub William Gráf, narozený v Praze v roce 2001, začal hrát na violoncello v pěti letech pod vedením Mirko Škampy, později pokračoval u Mirka i jeho syna Martina Škampy. Od roku 2020 studuje na Akademii múzických umění v Praze u Michala Kaňky a mezitím studoval i u Raphaela Wallfische na Royal College of Music v Londýně. Jeho hudební vývoj tvarovaly také mistrovské kurzy s významnými violoncellisty, jako jsou Jens Peter Mainz, Alisa Weilerstein, Marc Coppey, Jonáš Krejčí, Tomáš Jamník a Richard Aaron. 

Gráf měl příležitost vystupovat v řadě zemí, včetně Německa, Rakouska, Slovenska, Spojeného království, Švýcarska, Itálie, Turecka a Izraele.

Norbert Baxa – dirigent

Dirigent Norbert Baxa studoval nejprve hru na klavír a kompozici na konzervatoři v Bratislavě. Ve třetím ročníku si přibral jako další předmět dirigování, které studoval za odborného vedení pedagoga a dirigenta Zdeňka Bílka. Řídil se jeho doporučením, aby pokračoval bez přerušení v oboru dirigování na vysoké škole. Po přestěhování do Prahy úspěšně složil zkoušky na pražskou Hudební akademii muzických umění – obor dirigování. Studium řádně a s vyznamenáním ukončil v roce 1998 pod vedením profesora Františka Vajnara. V průběhu svého studia dirigoval úspěšně řadu orchestrů v mnoha českých divadlech a koncertních síních. Na příklad řídil: Severočeskou filharmonii Teplice, orchestr Hudebního divadla Karlín, Filharmonii Hradec Králové, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Janáčkovu filharmonii Ostrava, pravidelně spolupracoval s Talichovým komorním orchestrem. Novou zkušeností byla i možnost dirigovat japonský orchestr Toyama Academy Orchestra. V Maďarsku se zúčastnil Mezinárodních Bartókovských kurzů v Szombathely. Později využil v Rakouském Mürzzüschlagu Brahmsovo stipendium s možností vystoupit s maďarským symfonickým orchestrem Savaria.

Program

autordílo
Antonín DvořákKoncert pro violoncello h moll, op. 104
Antonín DvořákSymfonie č. 8 G dur, op. 88 „Anglická“