La Basque - viola & varhany

16. července 2017
14:00
Jitka Hosprová (ČR)
Pavel Svoboda (ČR)
Jitka Hosprová (ČR) – viola

vystudovala konzervatoř v Plzni a u doc. Jana Pěrušky absolvovala Akademii múzických umění v Praze. V průběhu studia získala stipendium na mistrovské kurzy sólové hudby v rakouském Semmeringu. Již jako sólistka reprezentovala Hudební fakultu na mezinárodním setkání vysokých škol v Grazu a na základě vítězství v konkurzu se v roce 2000 zúčastnila festivalu komorní hudby, který organizovala rozhlasová stanice Suddeutscher Rundfung. K violovému mistrovsví ji po studiích dovedl legendární italský violový virtuóz Luigi Alberto Bianchi.

Jitka Hosprová vystupuje s předními českými a světovými orchestry – Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre National de Lorrain, Orchestre de Pau, France chamber orchestra, Orchestre Anthanor Rome, FOK, Symfonický Orchestr Českého rozhlasu, Slovenská Filharmonie, Belgická Filharmonie, Moravská filharmonie, Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Olomoucká filharmonie, Plzeňská filharmonie, Teplická filharmonie, Filharmonie Hradec Králové, Karlovy Vary, Collegium České Filharmonie, Quattro Orchestra a dalšími.

„Jitčin vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl.

Pavel Svoboda (ČR) – varhany

je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Hru na varhany studoval na Konzervatoři v Pardubicích ve třídě Josefa Rafaji a Václava Rabase. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy, řadu interpretačních kurzů u významných varhaníků a roční stáž na Universität der Künste v Berlíně u nizozemského varhaníka Leo van Doeselaara. Po prvním roce studia varhan získal 1. cenu na Mezinárodní soutěži mladých varhaníků v Opavě a obdržel Cenu interpretace od Nadace Český hudební fond. Je nositelem 1. ceny a titulu Laureáta z Mezinárodní interpretační soutěže Brno, druhé ceny z Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena a třetí ceny z mezinárodní soutěže v Německu, konané v rámci 36. ročníku Internationale Orgelwoche Korschenbroich. V roce 2016 získal 2. cenu a titul Bachpreisträger v prestižní mezinárodní soutěži v Lipsku. Spolupracuje se souborem Barocco sempre giovane, jako sólista vystupuje s orchestry, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí. V letošním roce zahraje recitály mimo jiné v Německu, Francii, Polsku, Číně a to na prestižních pódiích (Katedrála Marseille, Beijing Concert Hall atd.). Je dramaturgem a uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka a předsedou spolku PROVARHANY, který se zaměřuje na ochranu historických varhan

Program

Marin MARAIS Pět starých francouzských tanců -
L`agréable,
La Provençale,
La Muessette,
La Matelotte,
La Basque
Johann Sebastian BACH Preludium a fuga G dur BWV 541 pro varhany
Johann Sebastian BACH Suita Gdur pro violu solo – výběr
Preludium, Sarabanda, Menuet, Gigue
Jan BENDA Grave z Koncertu G dur pro violu a varhany
Niels Wilhelm GADE Allegro a moll pro varhany
Sylvie BODOROVÁ Gila` Roma Maditace pro violu sólo
Miloslav KABELÁČ Fantasie d moll pro varhany
Johann Christian BACH Allegro molto z Koncertu pro violu a varhany c moll

Telefon

00420 602 933 144

GPS

50°58'50.47"N
14°35'50.21"E